Skip to content

Pijáci vodky

Lidé jsou různí a chlastu je mnoho. A rozličný alkohol přitahuje odlišné typy. Jiní lidé pijí whisky, jiní rum, jiní víno. A snad nejzvláštnější z nich jsou pijáci vodky.

Pijáci vodky jsou lidé povětšinou zvláštně posmutnělí, ale urputní. Lidé s hlubokými šrámy na duši, lidé, kteří znají bolest a neváhají jít po strmých cestách přímo do pekel.

Samozřejmě, mluvíme o pijácích čisté vodky. Kdo pije vodku v koktejlu, je alibista. Člověk hledající rychlou cestu k potěšení, která ho ale nebude stát žádnou námahu a přemáhání (jojo, chlast je řehole). Opravdoví pijáci vodky už nemají co ztratit a nemají ani chuť hledat potěšení. Kvalitní vodka není odporná, ale řeže a pálí hrdlo, mozek i duši.

Ona i opilost z vodky je specifická. Milosrdná řekněme. Není tvůrčí, a pokud je bujará, tak jen proto, aby nad ránem mohly splíny zaútočit ze zálohy a srazit na kolena kohokoliv, kdo si myslel, že může vyhrát. Pijáci vodky jsou často lidé, kterým už hlasivky příliš zeslábly na volání o pomoc, a tak jen hledají nejrychlejší cestu k nevědomí, pryč daleko od všeho. A ráno vodka bolí až k samým hranicím existence a s sebou nese (úlevný) nepřehlušitelný pocit, že tělo ještě žije, díky bohu.

Není náhoda, že vodka je nápojem seveřanů, lidí ledové a tvrdé krajiny, krajiny, která k přežití vyžaduje právě onu urputnost namíchanou s odevzdaností osudu. To chlad ze dna duše a vědomí těžkého břemene minulosti vlastní i předků, volá po vodce, aby aspoň na chvíli zapálila, co už dávno promrzlo do samé podstaty částic. Snad zachraňuje duše před odumřením, ale za jakou cenu? Vodka je poslední pijácké angažmá, ze kterého se těžko navrací.

Jistě, jsou i lidé, kterým vodka sluší. Divoké a krásné ženy vlasů ohnivých tak, jako je ohnivá voda, kterou pijí. Ale jsou to kočky, co dobře umí tnout drápem do masa a zchladit svoji oběť jediným pohledem. A i ony pod obrannou vrstvou ledu ukrývají hluboké šrámy a mnohačetná poranění způsobená životem.

A pak, pak tu jsou muži. Velcí a hlasití muži širokého srdce, pro které je vodka důstojným vyzyvatelem, nepřítelem, který dokáže otřást jejich údy a vírou v dobro světa. Někdy remizují a jindy jim jiskřivá a čirá smrt hodí při svítání pařáty na záda a oni se zkroušeně hrbí na židli pod tíhou zla, co na ně za jejich troufalost vodka vytáhla ze dna mozků i lahví.

A co pijete vy?